Product Details:
| Net Material | HDPE |
| Material | HDPE |
| Mesh Size | 19 mm (0.75 inch) |
| Twine Thickness | 1.5 mm |
| Net Color | White |
| Color | White |
| Net Construction Type | Braided |
| Net Type | Knotless |
| Roll/Bundle Size | 3m x 50m |
| Shade Percentage | 50% |
| UV Stabilization | Yes |
| UV Stabilized | Yes |
Product Details:
| Usage/Application | Apartments, Factories, Hotels and Hospitals |
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Shelf Life | 2-5 Years |
| Length | Approx 50 m |
| Suitable For | Balconies, Passages and Windows |
Product Details:
| Usage/Application | Apartments,Factories,Hotels and Hospitals |
| Material | HDPE |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 20-30 m |
| Roll Width | 10-15 m |
| Suitable For | Balconies,Passages and Windows |